DYSCYPLINA.

DYSCYPLINA.

Każde działanie rodzi rezultaty, ale czy takie, których oczekujemy? Jakąkolwiek rewizję byśmy nie zrobili, to i tak dojdziemy do wniosku, że nad czymś musimy jeszcze pracować. Ale jak pracować? Nad tym się obecnie zastanówmy.DISCIPLINA – łac. słowo
odnosiło się do wiedzy i wykształcenia,
dobrego wyszkolenia i nabycia określonych umiejętności, opanowania i zdecydowania,
a także do unormowanego trybu życia.


Wprowadzając do swojej codzienności, jakiś konkretny styl – myślenia, działania, planowania, organizowania, budowania swego życia, zakładamy, że będzie nam się lepiej funkcjonowało w takim świecie, że przyniesie to więcej rezultatów. Czy jesteś zorganizowany w swojej codzienności? Co możesz powiedzieć? Jak oceniasz swoją życiową organizację? Temat rewizji i przeniesienie go na różne płaszczyzny mojego życia, wciąż, jako jeden z wielu wniosków, pokazuje mi, że muszę być bardziej zdyscyplinowany. Ciekawe, że taki właśnie efekt rewizji, że muszę bardziej się organizować i być w tym bardziej zdyscyplinowanym. To słowo, póki co, stało się kolejnym ważnym słowem i dołącza do długiej już w sumie listy, ważnych słów.

Definicja słowa, porządkuje moje działanie i tą refleksję (wiedza – umiejętności – postawa – tryb życia). Dokonując kolejne rewizje, człowiek odkrywa właściwą wiedzę w różnych tematach, która pomaga porządkować naszą codzienność, nasze działanie i wyznaczyć sobie nowe cele działań, potrzebnych do dokonywania ewentualnych zmian. Rewizje mobilizują mnie do obserwacji życia. Skoro mam coś obserwować, to muszę w jakimś konkretnym temacie, podejmować jakiekolwiek działanie. Opisując różne tematy na stronie, tak naprawdę, zawsze muszę dokonać najpierw rewizji w tej kwestii. Kolejne tematy, to kolejne rewizje. Kolejne rewizje, to znów, kolejny motyw do tego, aby się zdyscyplinować i działać w konkretnym temacie, aby móc mieć jakieś doświadczenie – przykłady, dla opisania kolejnych spraw.

Dyscyplina prowokuje mnie do systematycznej pracy z jakimś zagadnieniem. Kiedy oceniam swoją pracę – nie tyle rezultaty, ale samo działanie – widzę jak ważna jest kwestia dyscypliny. Jak pomocna ona jest, w tworzeniu kolejnych zadań, projektów, w realizowaniu codziennych postanowień. Rewizja, którą przeprowadzisz w swoim życiu, pokaże ci istotne kwestie, nad którymi powinieneś podjąć jakąś pracę. Pomoże ci zrozumieć twoją sytuację, przeanalizować to, co jest już do twojej dyspozycji, oraz pomoże zrozumieć ci, otwarte jeszcze możliwości, nad którymi powinieneś się zastanowić, które powinieneś wykorzystać.

Zastanów się, do czego ostatnio prowokuje cię temat rewizji? Co ci ten temat pokazuje? Może, twoje osobiste odkrycie, będzie cegiełką, budującą nowe doświadczenia, sprowokuje cię do podjęcia się jakiegoś nowego zadania, zrealizowania nowego celu. Dla mnie, owocem dotychczasowych rewizji jest zrozumienie, jak ważna i potrzebna jest dyscyplina i to w zasadzie, w każdej dziedzinie mojego życia.

Zachęcam was, mimo waszych osobistych odkryć, abyście zwrócili uwagę na dyscyplinę – jak to narzędzie może wam służyć w codzienności, może w jakimś konkretnym temacie. Jak moglibyście ją wykorzystać do przeprowadzenia zmian w jakiejś kolejnej kwestii?

Myślę, że potrzebujemy się dyscyplinować w wielu kwestiach. Każdy z nas, realizując rewizję, być może odkryje, w czym najbardziej potrzebne jest mu właśnie takie działanie. Dokonujmy częstszych rewizji w różnych tematach, a może właśnie odkrycia pozytywnie nas zaskoczą, albo przynajmniej zmobilizują nas do większej dyscypliny,  w sprawie naglącej dla nas.

Samo działanie dla działania, jest nie do końca właściwe. Dyscyplina może nadać działaniu konkretny kierunek i uda nam się, unormować nasz tryb życia. Oby dyscyplina była obecna równie w waszej codziennej pracy. A jeśli udało ci się odkryć może jakieś inne ważne słowo, staraj się dać im życie w swojej codzienności, szczególne miejsce, w których będą mogły, te ważne słowa mocno funkcjonować i na was oddziaływać. 

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *