ROK: duchowość Focolari


 

 

Iść przez życie, tak jak uczniowie z Emaus,

z tym Trzecim pomiędzy nami,

który nadaje boską wartość całemu naszemu działaniu.  (Ch. L.)

 


 

założycielka ruchu – życiorys

 

Chiara (Silvia) Lubich urodziła się 22 stycznia 1920 r. w Trydencie. W wieku 18 lat wstąpiła do III zakonu franciszkańskiego (wtedy też przyjęła imię Chiara) i rozpoczęła studia filozoficzne na uniwersytecie w Wenecji. Naukę przerwał wybuch II wojny światowej. 7 grudnia 1943 r. złożyła prywatny ślub czystości, co uznawane jest za początek Ruchu Focolari, którego Chiara Lubich stała się założycielką. Pierwsza wspólnota żeńska powstała w 1944 r., męska – cztery lata później.  W 1962 r. papież Jan XXIII ostatecznie zaakceptował Ruch, a Chiara Lubich została jego prezydentem. Trzynaście lat później otrzymała nominację na konsultora Papieskiej Rady ds. Świeckich, a w 1990 r. uzyskała zatwierdzenie odnowionych statutów Ruchu. 24 czerwca 1996 r. zainaugurowała działalność Centrum Formacyjnego Mariapoli Fiore w Trzciance k. Wilgi. Chiara Lubich jest inicjatorką tzw. ekonomii komunii, polegającej na wykorzystaniu zysków firm na pomoc dla najuboższych, przy jednoczesnym rozwoju tych przedsiębiorstw. Aktywnie działała poza tym na rzecz jedności chrześcijan.

 

 

Pozwól mi, Panie, być w świecie dotykalnym sakramentem Twej miłości: być twymi ramionami, które przygarniają do siebie i spalają w miłości wszelką samotność świata.

Chiara Lubich

 

W 2004 r. była jedną z inicjatorów i organizatorów Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego Ruchów i Wspólnot Chrześcijańskich, które odbyło się jednocześnie w 130 miastach Europy, a uczestniczyli w nim członkowie ponad 150 wspólnot. Chiara Lubich napisała ponad 50 książek i kilkaset artykułów. Za swoją pracę i osiągnięcia otrzymała szereg nagród i odznaczeń m.in.: Tempeltona (1977), Order św. Augustyna z Canterbery (1981), Krzyż Bizantyjski (1984), UNESCO – za wychowanie dla pokoju (1996), Europejską Nagrodę Praw Człowieka (1998). Oprócz tego Chiara Lubich została wyróżniona najwyższymi odznaczeniami kilku państw oraz trzynastoma doktoratami honorowymi w dziedzinie teologii, nauk społecznych, komunikacji społecznej, nauk humanistycznych, filozofii, ekonomii, psychologii oraz pedagogiki. Chiara Lubich zmarła 14 marca 2008 r. w Rocca di Papa.