Daj mi pić.

Daj mi pić.

Jeśli sięgniesz do Pisma Świętego i przeczytasz fragment J 4,5-19, znajdziesz tam podobne słowa. Dlaczego ta scena ma mną kierować? Ważne, abyśĶy w naszym życiu docenili spotkanie przy studni, przy źródle.

Pewnie nie jeden raz odczuliście ogromne pragnienie. Po jakimś wysiłku pragnęliście się napić, a nie mieliście niczego pod ręką. Może szliście podczas niezwykle gorącego dnia i wydawało wam się, że nie da ci rady z powodu braku ochłodzenia, chociażby wodą.

Nie tylko takie pragnienia odczuwamy w naszym życiu. Jest w nas wiele tęsknot, które wymagają byśmy udali się na spotkanie przy studni – źródle.

To spotkanie przy źródle jest dla nas zasadnicze, bo właśnie ono buduje nas wewnętrznie, jak i staje się fundamentem dla budowania naszego życia. Potrzebujemy źródła, tego „czegoś” co będzie nam dostarczało właściwe elementy dla konstruowania naszego życia.

Dla jednych źródłem będzie prawdziwy kontakt z Bogiem i wyznawanie konkretnej religii. Inni mogą odnaleźć swoje źródło w jakiejś idei lub filozofii. Dla innych jeszcze, źródłem może stać się zaspokojenie swoich ludzkich pragnień przez to, co posiadają, a więc jakąś fortunę. To może być w pewnym sensie problematyczne dla współczesnego człowieka, aby znaleźć to jedno, właściwe źródło dla swojego życia.

Musimy być obiektywni i zrozumieć, że nasze źródło nie jest po to, by zaspokajać nasze zachcianki, pragnienia, ale po to, by stawiając nam wymagania, kształtować nas i pobudzać do osiągania jeszcze większego dobra. Źródło jest punktem wyjścia, a nie punktem do osiągnięcia. Dlatego poszukiwanie źródła wiąże się z poszukiwaniem „początku” dla swojego życia, dla różnych inicjatyw.

Studnia przy której spotykamy Jezusa jest dla nas ratunkiem. Staje się dla nas punktem odniesienia, dzięki któremu wiemy gdzie się obecnie znajdujemy i dokąd możemy zmierzać. Scena przy studni uświadamia mi potrzebę poszukiwania tego miejsca, spotkania z Bogiem. Ono daje możliwość poznania prawdy o sobie, prawdy o życiu i o tym, co mam realizować w życiu.

Studnia jest tylko symbolem miejsca, puntu, w którym zrodziło się jakieś szczególne doświadczenie. Każdy z nas, w historii swojego życia, może znaleźć pewnie bardzo wiele i bardzo różnych studni, od których rozpoczęła się jakaś nowa historia. Studnia pozostaje symbolem miejsca, z którego coś szczególnego zaczerpnęliśmy dla siebie, dla swojego życia. Punktem początku nowych doświadczeń, nowych działań.

Dlatego, by wybrzmiało to jeszcze mocniej, chce gorąco was przekonać do tego, abyście odkrywali swoje źródła; byście zadbali o ich obecność w waszym życiu i byście przypisywali im ważne miejsce w swoim życiu.

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *