CHWILA i jej kierunki.

CHWILA i jej kierunki.

Pierwszym, wyraźnym elementem naszego życia jest chwila, która może pokierować naszym życie w przeróżne strony. Czy obecny kierunek, który wybrałeś, jest efektem chwili, którą przeżywasz?

Ten moment, w którym obecnie trwasz, może cię zaprowadzić do różnych spraw. Wybierając to, co obecnie robisz, w jaki sposób będziesz myśleć, sprawia, że właśnie teraz orientujesz swoją chwilę – nadajesz jej jakiś konkretny kierunek. Chwila po chwili, w ten sposób tworzy się całe nasze życie, a więc to, jaki wybiorę obecnie kierunek, sprawia, że dokonuję też wyboru wobec mojej osoby, ale również decyduję o kształcie mojego życia.

Chwila nie niesie ze sobą tylko zadań. Oprócz tego, w każdej chwili naszego życia, możemy odnaleźć drogowskazy – kierunki oraz inne narzędzie, które uzdolnią nas do pełnego zrealizowania chwili obecnej.

Można to zrozumieć poprzez wyjaśnienie pewnej sytuacji. Pewnie każdemu z nas, spadło coś szklanego na „ziemię”. Uderzając o „ziemię”, dość, że szkło roztarzskuje się na bardzo wiele kawałków, to jeszcze każdy kawałek podąża w zupełnie inną stronę. Dla naszej wygody, najlepiej byłoby, gdyby szkło w ogóle się nie zbiło, albo przynajmniej, aby aż tak bardzo się nie rozsypywało. W rzeczywistości jest inaczej. Chwila natomiast, podobnie, składa się z bardzo wielu części, które – każda z nich, może nas poprowadzić w zupełnie inną stronę – w zupełnie inną sytuację, przeżycie, w inne zadanie. Nie możemy sprzeciwić się temu, że tak jest. Możemy rozeznać, która część chwili jest najważniejsza i tą część właśnie, powinniśmy podjąć w naszym życiu.

Chwile naszego życia, zależne są też od innych zewnętrznych, takich jak np. nasze nastawienie, chęci, pragnienia. Możemy już tutaj polegnąć i nie przeżyć chwili we właściwy sposób. Wiele czynników, które wpływają na przeżycie każdej chwili, jak i też to, co wypływa z konkretnej chwili, świadczy o wielowymiarowości konkretnej sytuacji. Trzy fizyczne wymiary to jeszcze jednak za mało. Warto, abyśmy szukali sposobu na to, by odkryć te inne, głębsze wymiary – kierunki życia.

Rozpoznawanie kierunków, nie dotyczy tylko jakiś wielkich, niebywałych chwil, ale również tych, które w naszym odczuciu, mogą wydawać się banalne. NIE MA BANALNYCH CHWIL, jednak zrozumiemy to wówczas, gdy odkryjemy wartość kierunków, które wskazuje kolejna chwila naszego życia. Żyjąc bardziej świadomie chwilą, bardziej rozpoznajemy kierunki życia i wypełniamy charakterystyczne cechy danej chwili. Podejmowanie w naszym życiu jakiegoś kierunku, sprawia, że budujemy życie z określonych chwil, które umacniają nasz wybór. Charakter naszego życia, określają chwile, które są obecne w naszym życiu, oraz te, które w sposób świadomy przyjmujemy i kształtujemy. To, że dokonamy jakiegoś wyboru w naszym życiu, niczego tak naprawdę nie kończy. Potrzebujemy konkretnego działania, wypływającego z podjętego wyboru. Dzięki temu, pomiędzy chwilami pojawia się duchowa nić, która je łączy, a która w rzeczywistości staje się drogą, jako owoc wybranego przez nas kierunku.

Może wiele czynników podpowiada nam, że nie warto się wysilać, że nie warto od siebie wymagać. Chwila wymaga naszej reakcji, dlatego warto stawiać sobie konkretne wymagania. Pokonując trudności i wymagania, dotrzemy do momentu, gdzie zobaczymy, że to wszystko, co zrobiliśmy, przekłada się teraz na konkretne wnioski, które będą budować kolejne chwile, naszego życia.

Nasz dzień – to chwile, które układają się w sensowną całość. Potrzebujemy właściwego przeżywania codzienności, by odkryć i wykorzystać potencjalne kierunki dla naszego życia.

 

1 komentarz

  1. avatar

    Właściwym kierunkiem życia może być chwila ciszy. Znaleźć czas na ciszę to czerpać inspiracje,lecz prawdziwą inspiracją jest mieć Ciszę w sobie.

    Odpowiedz

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *