3dni – Wielki Piątek

3dni – Wielki Piątek

image

Znaki Triduum Paschalne.

Wielki Piątek… 
 
Dziś, liturgia zatrzymuje nas czterokrotnie, w punktach bardzo istotnych pomagających nam w przypomnieniu sobie cierpienia, ukrzyżowania i śmierci Zbawiciela. Przez okres wielkiego Postu wpatrywaliśmy się w Jego umęczone ciało, jak realizował się plan zbaawienia… Dziś naszą postawą dajemy znak, że „Wierzymy…”
 
męka Jezusa…
 
Liturgia Słowa odsłania przed nami zakryty krzyż. Ukazuje sens i znaczenie męki Chrystusa, który cierpi dla zbawienia wsystkich ludzi. W Wielki Piątek zawsze odczytuje się fragment Ewangelii Jana. On nie odtwarza tylko wydarzeń, lecz patrzy na mękę Chrystusa z perspektywy zwycięstwa.
 
— osobiste —Spoglądając na zasłonięty krzyż, każdy wie co się tam skrywa, ale tajemniczość tego znaku zachęca do wyrażenia żalu, bo każdy z nas zdaje sobie sprawę, że jest winny Jego śmierci. Pragniem odkrywać mękę Jezusa, poprzez liturgię Słowa , jako zwycięstwo, a nie tylko męczeństwo. Rodzi się w nas pragnienie zwyciężania również w naszej codzienności, z każdym grzechem, każdą złą tendencją i nawykiem…

 
adoracja Krzyża…
 
Zasłanianie jest starochrześcijańską tradycją, albowiem krzyż w pierwszych wiekach, do średniowiecza był znakiem zwycięstwa, a nie śmierci i bólu. Chrystus na krzyży ubrany w szaty królewskie czy kapłańskie,  był żywy. W dniu przeżywania śmierci Jezusa, załaniano go. Odsłaniany był dopiero w momencie odniesienia zwycięstwa przez Chrystusa. Dziś postać Jezusa bywa raczej ukrzyżowana na krzyżu, dlatego zakrywanie krzyża z cierpiącym Jezusem ma ukazać cierpienie Chrystusa i Jego śmierć jako tajemnicę.
 
— osobiste —Kiedy spoglądałem za zasłonięty krzyż i gdy go powoli odsłaniałem śpiewając: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata…” rosłow w sercu pocieszenie, że znów będę mógł na niego spojrzeć i odkryć do czego mnie wzywa. Dzień Wielkiego Piątku, jak i też dzień Podwyższenia krzyża, są dla mnie największymi osobistymi świętami, dlatego z tym większą dziś tęsknotą czekałem, kiedy znów Go zobaczę. Poprzedni dni, kiedy spoglądałem na Krzyż zasłonięty fioletowym materiałem, zastanawiałem się co mógłby wobec mojego życia i każdego z nas powiedzieć Jezus – może to banalne, ale pojawiło się zdanie: „Nie widzę was…” Niekiedy się przed Nim odkrywamy, zasłaniamy Mu oczy, aby czegoś nie widział, a On pragnie być w każdym momencie naszego życia z nami.

 
Komunia święta.
 
Dziś, jak i też w Wielką Sobotę, w Kościele nie sprawuje się Eucharystii. W tych dniach mamy czuwać i adorować, ale w Piątek, mamy okazję przyjmując Komunię Świętą, złączyć się także duchowo z ofiarą Jego Krzyża i Jego zwycięstwa. 
 
— osobiste —Ze szczególnym poczuciem bliskości spożyłem Ciało Pana Jezusa, czując jak bardzo Go obecnie potrzebuję. Po spowiedzi świętej człowiek wolny o  grzechu, potrzebuje szczególnego oparcia w tym Sakramencie. On nie tylko kocha, ale swą Miłością umacnia każdego z nas do osiągnięcia swojego „biegunu”.

 
adoracja przy grobie.
 
Piątkowy wieczór i cała sobota, to czuwanie przy grobie. Nie powinniśm niczego robić, mówić, jedynie czuwać.
 
— osobiste —Piękny moment spotkania z Chrystusem w grobie, poprowadził moje czuwanie, na które zawsze zabieram zeszyt i długopis, aby rozważać kolejne punkty moich zadań, kierując się przede wszystkim Bożym natchnieniem. Ukończyłem myśl o Eucharystii i rozpocząłem z jeszcze mocniejszym otwarciem, rozważać tajemnicę śmierci Chrystusa i Jego zwycięstwo na krzyżu.

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *