utrwalenie nawyków.

Jest wiele rzeczy, których uczymy się na jakimś odcinku czasu. Pojawiają się przyzwyczajenie co do gestów, zachowań, które ogólnie możemy nazwać nawykami. Podobnie jak uczymy się negatywnych nawyków, tak samo powinniśmy uczyć się tych dobrych – pozytywnych nawyków.

Każdy z nas pewnie odkrywa w swojej codzienności, wiele zachowań, które codziennie powielamy – to są nasze nawyki. Dotyczą one wielu kwesti naszego życia. Pozytywne nawyki prowadzą nas do celu. Uczą nas innego spojrzenia na sytuację – zachęcają nas do cegoś, nie powalają się załamać.

Wprowadzanie nawyków, to nic innego jak wprowadzanie „małych” zmian, projektów. Słowo „małe” jest zdecydowanie słowem kluczowym w podejmowanych przez nas działaniach, realizacji osobistego celu.

Nawyki to utworzone połączenia w naszym mózgu. Dlatego ucząc się nowych, pozytywnych, stymulujemy mózg, a przez to stajemy się też bardziej kreatywni.

Tworząc nowe nawyki – „małe działania” musimy zaakcentować wytrwałość w ich podejmowaniu. Dzięki powtarzaniu jakiejś czynności, możemy wyrobić w sobie nawyk – to znaczy, że powtarzanie daje czynności utrwali w nas postawę „autopilota”. Dzięki nawykom, nie musimy tak bardzo czuwać nad obecnością pewnych zachowań, ich kontrolą, lecz najważniejsze dla nas jest podejmowanie samego działania.

Jeśli chcemy ćwiczyć, systematycznie pracować nad jakimś projektem, zmienić swoją dietę etc., musimy stworzyć odpowiednie nawyki – „małe” działania, które pomogą nam utrwalić pewne zachowania.

Nie możemy wpadać w poczucie winy, że czegoś nie zrobiliśmy, że nam się czegoś nie udało zrealizować. Kolejne „małe” zadania, to próba wyrobienia w sobie pozytywnych nawyków, które poprowadzą nas do osiągnięcia konkretnego celu. Jedno małe ćwiczenie, które będziemy realizować codziennie wyrobi w nas nawyk poświęcania jakiegoś czasu na ćwiczenia, a od tego już znacznie łatwiej do podjęcia się jakiegoś konkretniejszego, dłuższego i bardziej intensywnego ćwiczenia. Jeśli codziennie poświęcimy jakąś chwilę dnia, na przeczytanie jakiegoś artykułu lub fragmentu książki, wyrobimy w sobie nawyk do sięgania do różnych tekstów, a przez to, będziemy rozwijać się również w sferze intelektualnej.

Zacznij od „małych działań” – ćwicz pozytywne nawyki, które poprowadzą cię do większych działań.