13 cnót wg. Benjamina Franklina

1. Umiar — nie jedz do otępienia, nie pij do podniecenia.
2. Milczenie — mów tylko to, co może przynieść pożytek innym lub tobie, unikaj błahych rozmów.
3. Ład — niech wszystkie twoje rzeczy mają swoje miejsce, niech wszystkie twoje sprawy mają swój czas.
4. Postanowienie — postanów czynić to, co powinieneś; czyń bezbłędnie to, co postanowiłeś.
5. Oszczędność — nie czyń wydatków poza dobrymi dla innych lub ciebie; to znaczy nic nie marnotraw.
6. Pracowitość — nie trać nigdy czasu; bądź zawsze zajęty czymś pożytecznym; unikaj wszelkich niepotrzebnych działań.
7. Szczerość — nie stosuj krzywdzącego oszustwa; myśl niewinnie i sprawiedliwie, a kiedy mówisz, mów podobnie.

8. Sprawiedliwość — nie krzywdź nikogo wyrządzając zło lub pomijając korzyści, które są twoim obowiązkiem.
9. Powściągliwość — unikaj krańcowości; zaniechaj urazy w tym stopniu, jak twoim zdaniem na to zasługują.
10. Czystość — nie pozwalaj na żadną nieczystość ciała, ubrania czy mieszkania.
11. Spokój — nie przejmuj się drobnostkami oraz zdarzeniami pospolitymi lub nieuniknionymi.
12. Surowość cielesna — rzadko używaj spraw płci, tylko dla zdrowia albo potomstwa, nigdy do otępienia, osłabienia lub szkody w twoim czy cudzym spokoju i reputacji.
13. Pokora — Naśladuj Jezusa i Sokratesa.

Codziennie jedna cnota, przez kolejne 13 dni, a później już na zasadzie losowania, będę dopisywał różne wskazówki, myśli i historie związane z konkretnymi cnotami. Niech czas Wielkiego postu 2020, będzie czasem konkretnego ćwiczenia cnót, ich wprowadzaniem i rozwijaniem w swoim życiu codziennym.

Umiar

UMIAR kiedy wspomniałem w szkole, w jednej klasie, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, usłyszałem odpowiedź – „ale ja nie wierzę, więc z apetytem zjem sobie schabowego i będę wkurzał moja matkę (bo ona jest jednak wierzącą i praktykująca). Pomyślałem o pierwszej cnocie, którą wymienia Benjamin Franklin i o moim postanowieniu, ćwiczenia cnót w tym czasie. Czym jest cnota? CNOTA JEST TRWAŁĄ SPRAWNOŚCIĄ MORALNĄ OSOBY, DZIĘKI KTÓREJ PRZESTRZEGANIE ZASAD MORALNYCH STAJE SIĘ ŁATWE.

Odmówienie sobie czegoś to tak wiele? Czy to zbyt dla nas trudne? Musisz przede wszystkim wiedzieć po co to robisz. Dziś post! Odmówienie sobie paru rzeczy – nie tylko dlatego, że wierzę, ale dlatego że może to pomóc mi zachować czujność, jasność umysłu, że pomoże mi to kształtować moją osobę, bo wiem że spełnienie wszystkich swoich zachcianek jest mimo wszystko bardzo niebezpieczne – bo to często pozbawia dobrych zasad. 

Milczenie + historia

MILCZENIE. Jest wiele momentów w ciągu dnia, gdy jestem sam i milczenie, nie stanowi dla mnie trudności, bo z kim mam rozmawiać. Ale bycie samemu, zachowanie ciszy, ma też swoje wyzwania, bo łatwo jest przeglądać w nieskończoność wiadomości, zdjęcia, filmiki i wytworzyć to coś, co mnie zagłuszy i sprawi, że nie będzie milczenia. Mniej mówić, ale też kontrolować to, co do mnie przemawia, a nawet niekiedy krzyczy… Milczenie pomaga w zdobywaniu wiedzy, kiedy słucham innych, pomaga działać produktywniej, wycisza i uspokaja. Milczenie powinno być narzędziem mądrze wykorzystywanym – strzeżonym w naszej codzienności, bo tylko wtedy gdy milczę, odnoszę właściwe rezultaty. Milcz ty sam, ale spraw również, by umilkł nieco świat wokół ciebie. Uważaj na „zagłuszacze”, które chcą odebrać ci to milczenie i to, co dzięki niemu możesz zyskać.


– pierwsze co pomyślałem, to że spróbuję zachować takie fizyczne milczenie – dosłownie mniej się odzywać, ale zauważyłem, że momentalnie w takiej ciszy, sięgałem częściej po telefon, by coś odpisać, sprawdzić, przejrzeć, przeczytać… Stwierdziłem, że to nie cisza! Więc starałem się zadbać bardziej o wewnętrzną ciszę, bo…
CO Z TEGO, ŻE NIE BĘDZIESZ NIC MÓWIŁ I NIBY MILCZAŁ, JAK WEWNĘTRZNIE BĘDZIESZ KRZYCZAŁ.

Ład

ŁAD
Jeśli ci trudno znaleźć się w swoim życiu, to jak odnajdziesz się w innych miejscach, w innych zadaniach? Porządkowanie swojego życia, to wymagające zadanie, ale musimy rozpocząć to zadanie od swojego serca, później myśli, a dopiero później powinniśmy uporządkować swoje działanie. Porządek – ład – to sposób życia. Uporządkowanie, to przypisywanie wydarzeniom odpowiedniego czau i odpowiedniego miejsca. Jeśli chcemy uporządkować swoje życie, to musimy albo odkryć wartość spraw w naszym życiu, albo nadać im właściwe miejsce w naszym życiu. W czym może pomóc ci uporządkowanie życia? Co może ci dać osobiście ład? Porządkując swoje życie, rozdziel dziś czas na poszczególne zadania, myśląc szczególnie o ładzie w twoim życiu codziennym. czy ład sprawia, że jesteś inny?

Postanowienie

Postanowienie
Każdy dzień ma swoje zadania, cele i owoce. Założenie czegoś od początku dnia to dobry cel, to dobry kierunek, który mi towarzyszy aż do samego końca dnia. Zamiast czekać na zadania które się nadażą, staraj się, robić postanowienia, stawiaj sobie cele, by stale wzrastać. Dzień musi mieć swój kierunek, musi mieć swój cel, bo wówczas w swoim życiu czemuś się oddajesz, w coś angażujesz swoje serce. Postanowienie, to nie tyle zadanie do realizacji, a raczej miejsca w które masz wkładać swoje serce. Również ten czas może być inny, kiedy postanowisz coś, kiedy zaplanujesz i oddasz się temu w pełni swoim sercem. Ustawiaj konkretne cele.

Oszczędność +historie

OSZCZĘDNOŚĆ
Każda dziedzina musi mieć swoje zasady. Oszczędność to również jedna z zasad, która ma służyć większemu dobru. Oszczędność, to kwestia kontrolowania tego wszystkiego co posiadamy, czym dysponujemy, nie chodzi tylko o sprawy materialne. DYSPONOWANIE – to dla mnie słowo klucz, które wyraża służbę innym osobom, tym, co posiadamy. Pomyśl najpierw o tym, co realnie posiadasz, czym możesz służyć innym osobom, co jest faktycznie twoim skarbem. Czy nie marnujesz tego? Dobre wykorzystywanie wszelkiego dobra, które posiadasz, to oznaka mądrości i rozsądku. Pomnażaj, dziel, oszczędzaj – po prostu mądrze zarządzaj tym, co posiadasz.


„nasze oczy pragną wszystkiego” – jak małe dzieci, to co im się podoba, chcą natychmiast mieć dla siebie. Dziś jednak pomyślałem o tym, co się dzieje obecnie w sklepach. Trochę szaleństwo co nie? Oszczędź swoje oczy i niekonicznie spełniaj to, co widzisz. Czasami ulegamy temu, co widzimy. Ile razy ja sam, czy inne osoby mówiły, że w sklepach wszystko jest, a zdjęcia na FB pokazywały puste półki sklepowe. Ostatnio pomyślałem, że po prostu każdy idąc widzi to, co chce widzieć, i to czego pragnie. Dlatego mogą pojawić się różnice, że jeden widzi że wszystko jest, a drugi, że niczego nie ma – bo różnią się nasz potrzeby, pragnienia, zachcianki. Bądź rozsądny w tym na co patrzysz, a przede wszystkim oszczędny.

Pracowitość

PRACOWITOŚĆ
Planowanie dnia, tygodnia, konkretnego wydarzenia, to odpowiedzialne podejście do trgo, co przede mną. Im bardziej planujemy, tym lepiej możemy wykorzystywać swój czas, ale również zadania, w które się angażujemy. Są jednak zadania, które pochłaniają zbyt wiele czasu i przeciągają się bez sensu. Czujemy, że coś tracimy, bo angażując się w jedną rzecz, nie możemy dobrze wypełnić innych zadań. Musimy oceniać to, w co się angażujemy i powinniśmy mieć odwagę z czegoś zrezygnować, albo przynajmniej ograniczyć czas. Myśl o wartości twojego działania – niech zadania będą faktycznie pożyteczne.

Szczerość

SZCZEROŚĆ
Zanim zaczniesz być szczerym względem innych, najpierw przede wszystkim bądź szczery względem siebie. Wówczas cokolwiek pomyślisz, powiesz, zrobisz, będzie bardziej autentyczne. Kłamstwo nie jest metodą, ani żadnym rozwiązaniem. Może, gdy nauczysz się być prawdziwym, niewinnym, sprawiedliwym, prawdomównym, gdy to wszystko będzie naturalne, wówczas szczerość stanie się twoją osobistą siłą. Staraj się o to, by szczerość dotykała każdej sfery twojego życia. Szukaj przekonania do różnych spraw, to wówczas uda ci się przekonać innych do siebie i do tej konkretnej sprawy.

Sprawiedliwość

SPRAWIEDLIWOŚĆ
„Nic nie zastąpi tego wyjątkowego uczucia, kiedy możesz bez wyrzutów sumienia spojrzeć sobie w oczy w lustrze.” Pewnie, że istnieją sytuacje, w których możemy sobie coś zarzucić, ale nie aż tak bardzo, by mieć ogromne wyrzuty sumienia, że nie postąpiliśmy w sposób właściwy. Czy w działaniu, mówieniu, ocenianiu, jesteś sprawiedliwy? Czy pojawia się jakaś, choćby najmniejsza krzywda w jakiejkolwiek kwestii? Sprawiedliwość wymaga od nas czegoś więcej niż tylko argumentów „za” lub „przeciw”.dawnaie innym tego, co innym faktycznie się należy, wymaga rzeczywiście od nas empatii i pragnienia dobra drugich osób.

Powściągliwość

POWŚCIĄGLIWOŚĆ
Warto mieć wewnętrzne hamulce, które nie tylko zatrzymają nas przed zaangażowaniem w złe sytuacje, ale też wyhamuje nasze emocje – reakcje. Czasami trzeba zachować zimną krew, powstrzymywać swoje emocje, ograniczyć swoje reakcje, wycofać się, na coś nie odpowiedzieć i nie zareagować. Powściągliwość, ma dać nam obiektywne spojrzenie; ma pomóc nam w spokoju poszukiwać rozwiązań, które tak łatwo nie można dostrzec. Zastanów się, co w tobie być może wymaga powściągliwości.

Czystość + historie

Czystość
Czystość ma wiele znaczeń, dotyczyć może wielu kwestii. Dlatego warto, podejmując się ćwiczyć i realizować tę cnot, obaczyć jej znaczenie w różnych sytuacjach i sprawach. Czym innym będzie czystość serca, duszy; czym innym będzie czystość ubrania i mieszkania; czym jeszcze innym będzie fizyczna i duchowa czystość ciała. Powinniśmy dotknąć każdej sfery i zastanowić się, w której z nich, powinniśmy podjąć najintensywniejsze działanie i ćwiczenie. Celem ćwiczenia tej cnoty, jest wprowadzenie uporządkowania w tych sferach, które tego wymagają, a które możemy realizować też niestety w nieprawidłowy sposób. Czy to wewnętrzna, czy zewnętrzna czystość, obie prowadzą do większej harmonii w naszym życiu.


Dziś będąc w szkole na spotkaniu, znów pojawiła się refleksja – podobna do tej, kiedy był w szkole strajk.
CO POTRAFI Z CZŁOWIEKIEM ZROBIĆ SYTUACJA?
Otóż toczyły się różne rozmowy, opinie, wnioski i wiadomości… ale jakby ktoś rozpalał ognisko i co chwilę dorzucał do ognia. Jak pojawiała się kwestia kościoła, normalnie ogień wybuchał… Niektórzy mają coś innego – nie „koronawirusa”, ale jad. Zastanawiałem się, jak bardzo można być złym, krytycznym, jak bardzo trzeba wykpić, sprowadzić znów wszystko to argumentów ekonomicznych, wyrachowanego krytykanctwa i hejtu. Oczywiście tymi najbardziej zatroskanymi, przewrażliwionymi i martwiącymi się o polskich katolików, byli ci, którzy z kościołem mają tyle wspólnego, co nic. Masz swoje zdanie – to pięknie i ważne. Jest ono krytyczne – oki, masz do tego prawo. Nie zgadzasz się z czym – masz do tego prawo. Brzydzisz się czymś i nie możesz czegoś znieść – oki, masz do tego prawo. Ale nie bądź tym, który dodatkowo, do całej zaistniałej sytuacji niepokoju i paniki, rozsiewa kolejnego wirusa nienawiści i obrazy. Dość! Może zamiast siać panikę, zadbaj o wnoszenie pokoju i nadziei. Zamiast opiniować i hejtować, daj ludziom przestraszonym dobre słowo. Może zamiast znów śmiać się z mocherowych beretów, zastanów się jak pomóc samotnym i ograniczonym fizycznie. NAPRAWDĘ !!! Wystarczy nam jeden wirus, po jakiego grzyba kolejne, które jątrzysz w swoim sercu. Nie masz dość i tak trudnej sytuacji?! Za każdym razem, gdy będę w kościele, będę się modlił za każdego – kimkolwiek jest, jakiekolwiek opinie, poglądy i idee głosi, jakiejkolwiek narodowości jest i jakiegokolwiek jest wyznania. Pomodlę się za wszystkich!!!

Spokój

SPOKÓJ
Każda historia, spotkana osoba, dźwięki wokół nas, pozostawiją w nas jakiś, swój ślad. Pozytywne ślady, unoszą nas, inspirują i niosą w kolejne doświadczenia. Złe ślady, przygniatają nas, nurtują, pozbawiają cennych rzeczy, ograniczają, niepokoją. Ważne jest to, abyśmy zwracali uwagę na to, co w danej chwili, w konkretnym wydarzeniu, jest w nas obecne, co obecnie w sobie niesiemy. Warto być wobec niektórych spraw – ponad tym… Nie pozwól, by sprawy, którymi żyjesz mąciły twoje wnętrze. Nie poświęcaj zbyt wiele swojej życiowej energii na drobnostki, oczywistości. Dąż do wewnętrznego pokoju, a inaczej będziesz przeżywał swoją codzienność.

Surowość cielesna

SUROWOŚĆ CIELESNA
Powstrzymanie się od nadużycia… Ciało jest narzędziem, darem który otrzymaliśmy w konkretnym celu. Niezrozumienie celu powoduje często, różnego rodzaju nadużycia. Surowość nie ma być karaniem siebie, ale właściwym kształtowaniem całej swojej osoby – włącznie z ciałem. Ograniczenie przyjemności to zdroworozsądkowe podejście. Wyrzeczenia, postanowienia, post – różne są formy umartwienia i ćwiczenia siebie. Kontrola siebie prowadzi do mądrej samodyscypliny. Wszystkie nasze działania, mają prowadzić do wydobycia na wierzch tego, co w nas najlepsze. Dążenie do tego, może być trudnym, a nawet bolesnym procesem, bo musimy niekiedy dotknąć bardzo czułych miejsc, w naszym życiu. Surowość cielesna prowadzi do zrozumienia ograniczeń, by odkryć prawdziwą wersję siebie.

Pokora

POKORA
Nasze działanie nie jest doskonale i przekonujemy się może często o tym, że nasze działanie jest ograniczone. To jednak, nie jest powodem do wstydu, ale znakiem – mam się mobilizować i wykorzystywać dostępne środki, aby w czymś być lepszym, coś poprawić, jakiś błąd naprawić. Naśladowanie, nie ma polegać na zmienianiu się w drugą osobę, ale na przyjmowaniu rozwiązań, aby w swojej codzienności, we własnej skórze być lepszy. Korzystając z wiedzy, doświadczenia innych osób, sam możesz się czegoś szybciej nauczyć, znaleźć nowy sposób na jakąś sprawę, odnaleźć filozofię życia dla siebie. Mądrze wybieraj tych ludzi, których pragniesz w jakiejś kwestii naśladować. Pokora – to różne działania(oprócz naśladowania innych), np. uznanie kogoś za ważniejszego; mniej słów, by lepiej słuchać innych; ustąpienie komuś miejsca; uznanie swojej winy itd. Ćwicząc pokorę, możesz i tak zyskać więcej, niż wydaje ci się, że tracisz.